Celem konkursu jest rozbudzenie zainteresowań literackich i przyrodniczych wśród jego młodych uczestników. Prace konkursowe wykonują dzieci przy użyciu najróżniejszych technik plastycznych. Bogactwo naturalnych materiałów używanych w tym szczególnego rodzaju edytorstwie, rozmach oraz pomysłowość – świadczą o niezwykłej wyobraźni dzieci.
Tematyka konkursu spotyka się z ogromnym zainteresowaniem wśród uczniów. W nadesłanych pracach podczas poprzednich edycji konkursu dało się zauważyć rozbudowaną wrażliwość młodych twórców na piękno przyrody. Inspiracją dla autorów była najczęściej otaczająca ich rzeczywistość. Piękne i wzruszające teksty o rodzinnych miejscowościach wyrażały miłość do własnej, małej ojczyzny. Z roku na rok nadesłano ponad 6 tys. prac w oryginalnych, niekonwencjonalnych formach edytorskich.
Najnowsze prace konkursowe prezentowane były m.in. na Targach Książki Edukacyjnej w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, na wystawach w gmachu Sejmu Rzeczypospolitej, podczas międzynarodowej sesji naukowej BARFIE poświęconej wychowaniu przez czytanie, w trakcie kolejnych zjazdów Ogólnopolskiego Forum Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich, na Poznańskich Spotkaniach z Książką, oraz na Targach Książki w Krakowie. Dziecięce arcydzieła wystawiono w Królewskiej Bibliotece w Kopenhadze, w ogrodach Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, w Ogrodzie Botanicznym w Powsinie, a ostatnio w Bibliotekach Północnych Włoch, Austrii i Słowenii, Muzeum Adama Mickiewicza w Warszawie, Dworze Strzyżew i podczas dnia otwartego w Kampinoskim Parku Narodowym. Dzięki tak wielkiej liczbie prac nadsyłanych na konkurs, finałowe Tomiki Literackie Młodych Autorów, stanowią swoistą antologię, spełniającą istotną rolę w promowaniu twórczości dziecięcej na Mazowszu.
Organizator:
Biblioteka Szkoły Podstawowej w Izabelinie
Data i miejsce:
Izabelin, 31 styczeń 2014 r. – 15 lipca 2014 r.
Adresaci:
Szkoły podstawowe, nauczyciele-opiekunowie.
Strona internetowa wydarzenia: