W dniach 2–3 marca 2020 r. w Centrum Szkoleniowym ORE w Sulejówku odbyło się spotkanie informacyjno-konsultacyjne dla przedstawicieli Ośrodków Koordynacyjno-Rehabilitacyjno-Opiekuńczych „Propozycja nowych standardów wczesnego wspomagania rozwoju – konsultacje”.
Celem spotkania było doskonalenie umiejętności specjalistów OKRO w zakresie kompleksowego działania wobec małego dziecka zagrożonego niepełnosprawnością i niepełnosprawnego oraz jego rodziny, poprzez:
- przedstawienie założeń nowego modelu kształcenia uczniów ze SPE,
- z propozycją nowych standardów wczesnego wspomagania rozwoju dziecka w kontekście nowego modelu WWRD,
- odbycie konsultacji merytorycznych na temat propozycji nowych standardów wczesnego wspomagania rozwoju dziecka,
- analizę jakościową współpracy OKRO z innymi podmiotami na rzecz kompleksowej pomocy małemu dziecku i jego rodziny.
Uczestnicy spotkania zostali zapoznani z wynikami raportu nt. działalności OKRO. Omówiono wnioski z badania zasobów i potrzeb ośrodków realizujących wczesne wspomaganie rozwoju dzieci oraz pomoc małemu dziecku zagrożonemu niepełnosprawnością i jego rodzinie w ramach realizacji rządowego programu „Za życiem” .
Zaprezentowane zostały wnioski z analizy sprawozdań, nadsyłanych do MEN, z działalności OKRO na przestrzeni ponad 2 lat realizacji programu „Za życiem”. Uczestnicy mieli możliwość zadawania pytań i wyjaśnienia wielu kwestii dotyczących działania ośrodków koordynacyjno-rehabilitacyjno-opiekuńczych.
Przedstawiono założenia nowego modelu kształcenia uczniów ze SPE, w tym nowego modelu WWRD i poddano konsultacjom propozycję nowych standardów wczesnego wspomagania rozwoju dziecka.
Ponadto podczas spotkania odbyły się warsztaty poświęcone analizie korzyści, oczekiwań i trudności związanych ze współpracą OKRO z różnymi podmiotami: służbą zdrowia, opieką społeczną i samorządem, mające na celu określenie obszarów wymagających uregulowania w formie porozumień, uregulowań prawnych.
Dobre praktyki dotyczące efektywnej współpracy z samorządem zaprezentowało OKRO z Dąbrowy Górniczej. Natomiast prezentacje dotyczące korzyści i trudności we współpracy z różnymi podmiotami przedstawiły OKRO z Węgrowa, Słupska i Warszawy.
W trakcie spotkania stworzono przestrzeń do dzielenia się wiedzą oraz do wymiany doświadczeń, zadawania pytań ekspertom i wyjaśniania wątpliwości pojawiających się w pracy osób realizujących wczesne wspomaganie rozwoju dziecka w ramach programu „Za życiem”.
Przedstawiciele OKRO docenili możliwość dzielenia się swoimi doświadczeniami i dyskusji na temat tworzenia odpowiednich warunków do budowania kompleksowego wsparcia w ramach wczesnego wspomaganiu rozwoju dziecka w kontekście dalszej realizacji programu „Za życiem” oraz propozycji nowego modelu wczesnego wspomaganie rozwoju dziecka i wsparcia dla rodziny.