Serdecznie zapraszamy samorządowców na 2-dniowe szkolenie w terminie 21-22 maja 2018r.
w Centrum Szkoleniowym ORE w Sulejówku dotyczące narzędzi zarządzania oświatą w samorządzie. Szkolenie zostało podzielone na dwie części odnoszące się do dwóch narzędzi zarządczych: wskaźników oświatowych oraz utworzenia centrum usług wspólnych (finansowanie, organizacja i funkcjonowanie szkół i placówek oświatowych).
Adresaci szkolenia: Pracownicy JST zarządzający szkołami i placówkami oświatowymi.
Cele szkolenia:
- Przekazanie uporządkowanej wiedzy o narzędziach/instrumentach zarządzania oświatą
w jednostkach samorządu terytorialnego oraz ich możliwościach wykorzystania do rozwoju lokalnej oświaty. - Doskonalenie umiejętności korzystania z instrumentów zarządczych w celu podnoszenia jakości świadczonych usług edukacyjnych w jednostkach samorządu terytorialnego.
- Kształtowanie postaw gotowości do wykorzystania istniejących narzędzi/instrumentów zarządczych.
I część szkolenia: Wskaźniki oświatowe wraz z przykładami ich praktycznych zastosowań.
- Rola wskaźników w zarządzaniu oświatą. Czym powinny być wskaźniki oświatowe, jak można je wykorzystywać oraz jakie negatywne skutki może przynieść niewłaściwy ich dobór?
- Dane Systemu Informacji Oświatowej – czy można je wykorzystać w zarządzaniu oświatą? Analiza wskaźnikowa danych SIO to wciąż obszar niewykorzystanych możliwości. Przykłady wykorzystania tych danych oraz prezentacja, jak ich analiza może wpłynąć na zmianę obrazu lokalnej oświaty.
- Analiza organizacyjna placówek oświatowych z elementami analizy finansowej, jako jedno
z podstawowych narzędzi do skutecznego zarządzania oświatą. Prezentacja praktycznego zastosowania wskaźników do analizy organizacyjnej z elementami analizy finansowej oraz wykorzystanie jej w zarządzaniu oświatą. - Standaryzacja zatrudnienia nauczycieli i pracowników administracji i obsługi w placówkach oświatowych – czy warto? Metody standaryzacji zatrudnienia w szkołach oraz przedszkolach.
Na przykładach wskazanie praktycznych skutków wdrażania w JST.
II część szkolenia: Centrum Usług Wspólnych – zmiana efektywności zarządzania.
- Czym jest CUW? Analiza korzyści i możliwości wynikających z funkcjonowania Centrum. Podstawy prawne rozwiązania, jego założenia oraz możliwe skutki (m. in. oszczędności finansowe, zmiana efektywności zarządzania, jakość świadczonych usług, standaryzacja działań; zagrożenia związane z tym rozwiązaniem).
- Przykładowa struktura organizacyjna CUW. Omówienie przykładowej struktury organizacyjnej
w odniesieniu do działań związanych z finansami, sprawami organizacyjnymi CUW, funkcjonowaniem szkół i placówek oświatowych. - Rola samorządu w tworzeniu CUW. Prezentacja praktycznych przykładów CUW-ów
w różnych typach JST (samorządach dużych i małych) oraz wskazanie (m. in. zadań, sprawozdawczości, zabezpieczenia środków na funkcjonowanie, CUW a RODO). - Tworzenie CUW- zajęcia praktyczne w grupach. Wykorzystanie nabytej wiedzy w praktyce
w trakcie zajęć grupowych.
Zajęcia warsztatowe prowadzone będą przez ekspertów i praktyków (w tym samorządowców).
Termin szkolenia:
- 21-22 maja 2018r. – Centrum Szkoleniowe w Sulejówku, ul. Paderewskiego 77.
Organizator zapewnia wyżywienie i zakwaterowanie w Ośrodku.
Organizator nie zapewnia dojazdu do Sulejówka. W razie własnym przyjazdu samochodem – Ośrodek zapewnia bezpłatny parking.
Szkolenie jest współfinansowane przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Dojazd do Centrum Szkoleniowego:
- pociąg podmiejski linii Kolei Mazowieckich z dworca Warszawa Zachodnia lub Śródmieście (kierunek Siedlce, Mrozy, Mińsk Mazowiecki). Obowiązują bilety zakupione w kasach PKP lub u kierownika pociągu,
- pociąg Szybkiej Kolei Miejskiej (SKM) z dworca Warszawa Zachodnia lub Śródmieście, kierunek Sulejówek Miłosna. Obowiązują bilety ZTM – warszawskie miejskie (strefa 2 – dawna strefa podmiejska) zakupione w kioskach ruchu, automatach lub u kierownika pociągu.
W obu przypadkach należy wysiąść na stacji SULEJÓWEK.
Szkolenie organizowane jest w ramach projektu „Wsparcie kadry jednostek samorządu terytorialnego w zarzadzaniu oświatą ukierunkowanym na rozwój szkół i kompetencji kluczowych uczniów” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego, realizowanego przez Ośrodek rozwoju Edukacji w Partnerstwie ze Związkiem Miast Polskich, w ramach Osi Priorytetowej II, Działania 2.10, Program Operacyjny WIEDZA –EDUKACJA-ROZWÓJ na lata 20014-2020
W razie pytań, proszę kontaktować się z:
Piotrem Matuszakiem tel. 570-83-42, mail:piotr.matuszak@ore.edu.pl