18 października 2017 r. odbyła się konferencja zorganizowana przez Ośrodek Rozwoju Edukacji z udziałem Minister Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej. Tematem przewodnim wydarzenia była prezentacja nowych rozwiązań dotyczących kształcenia dzieci i młodzieży ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
Konferencja miała na celu upowszechnianie idei edukacji włączającej, prezentację zmian w prawie oświatowym w zakresie organizacji kształcenia specjalnego oraz pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele ministerstwa edukacji, instytucji edukacyjnych, uczelni oraz dyrektorzy przedszkoli i szkół z całej Polski.
Konferencję zainaugurowała wicedyrektor Ośrodka Marzenna Habib.
Minister Anna Zalewska poinformowała, że z myślą o dzieciach z niepełnosprawnościami przygotowano podstawy programowe, podręczniki i materiały edukacyjne.
− Chcemy przygotowywać dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi do godnego i satysfakcjonującego funkcjonowania w życiu społecznym – powiedziała szefowa MEN.
Nowe rozwiązania w kształceniu uczniów ze specjalnymi potrzebami omówiła Joanna Wilewska – dyrektor Departamentu Wychowania i Kształcenia Integracyjnego (DWKI) Ministerstwa Edukacji Narodowej. Konkretne zmiany w prawie oświatowym dotyczące tej grupy uczniów przedstawili – Elżbieta Neroj, Radca Generalny DWKI oraz Grzegorz Pochopień – zastępca dyrektora Departamentu Strategii i Współpracy Międzynarodowej MEN.
Prelegenci podkreślali, że edukacja włączająca jest jednym z aspektów integracji społecznej i stanowi szansę rozwoju dla wszystkich uczniów, także tych ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
Zwrócono uwagę na rolę diagnozy funkcjonalnej w praktyce szkolnej, której istotę stanowi dostrzeganie potencjału ucznia, a nie jego trudności. Kluczowym zadaniem edukacji powinno być wzmacnianie poczucia własnej wartości oraz zapewnienie każdemu uczniowi rzeczywistych osiągnięć.
Podczas spotkania zaprezentowano również przykład realizacji edukacji włączającej w codziennej praktyce szkolnej Szkoły Podstawowej im. Stanisława Moniuszki w Łajskach. Dzięki efektywnej współpracy szkoły, rodziców i organizacji wspierających uczeń ma szansę uzyskać kompleksową pomoc. To pierwsza ważna korzyść dla całej społeczności szkolnej i partnerów szkoły w środowisku lokalnym.
Uczestnicy konferencji zostali również zapoznani z materiałami edukacyjnymi dotyczącymi wspierania ucznia ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, które będą wkrótce udostępnione na stronie ORE.
Konferencja była tłumaczona na polski język migowy i transmitowana na żywo. Nagranie – po opracowaniu zgodnie ze standardem WCAG 2.0 – będzie udostępnione na stronach internetowych Ośrodka Rozwoju Edukacji i Ministerstwa Edukacji Narodowej.