Międzynarodowy Konkurs Wiedzy „Lidice dla XXI wieku“

Muzeum Lidice jako organizacja publiczna Ministerstwa Kultury Republiki Czeskiej oraz Instytut Badania Reżimów Totalitarnych i Wydział Filozoficzny Uniwersytetu Karola w Pradze, zapraszają uczniów i studentów do udziału w internetowym Międzynarodowym Konkursie Wiedzy „Lidice dla XXI wieku” (www.lidice21.cz/pl/O_konkursie). Celem konkursu jest wspieranie zainteresowania uczniów i studentów współczesną historią oraz poszerzenie ich wiedzy o ważnych, ale także interesujących wydarzeniach związanych z II wojną światową oraz z późniejszymi wydarzeniami historycznymi. Patronat nad konkursem objęli: Ministerstwo Edukacji, Młodzieży i Sportu, Ministerstwo Kultury i Ministerstwo Obrony Republiki Czeskiej.

XV edycja konkursu jest przeznaczona dla uczniów we wieku 10–19 lat. Rywalizować mogą w jednym z czterech języków konkursowych, tj. w języku czeskim, angielskim niemieckim i polskim.

W dniu 3 stycznia 2020 r. rozpoczęła się rejestracja szkół, zaś 24 stycznia startuje rejestracja uczestników konkursu. Rejestracja polega na zgłoszeniu internetowym, a konkurs składa się z dwóch części: pisemnego wypełnienia testu wiedzy oraz opracowania pracy literackiej, w dowolnym gatunku, na temat określony przez organizatorów konkursu. Pytania testowe uczestnicy mogą opracowywać stopniowo, przez okres kilku tygodni trwania konkursu (do 21 lutego 2020 r.). W celu znalezienia informacji mogą korzystać z najróżniejszych źródeł (Internet, biblioteki, archiwa i inne). Tematy pracy literackiej są określone bardzo ogólnie i nie wymagają obszernej wiedzy encyklopedycznej.

Aby wziąć udział w konkursie wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie www.lidice21.cz i zapoznać się z regulaminem konkursu.

______________________________________________________________________________________

Czy wiedzą Państwo o tym, że Lidice łączą historię Czech i Polski? Lidice, mała miejscowość niedaleko Pragi, stała się 10 czerwca 1942 r. jednym z najbardziej znanych na świecie symboli barbarzyństwa i okrucieństwa reżimów totalitarnych. W odwecie za zamach na Reinharda Heydricha naziści zrównali z ziemią całą miejscowość. Na miejscu zastrzelono 173 mężczyzn, kobiety wywieziono do obozów koncentracyjnych, kilkoro dzieci zostało wybranych w celu germanizacji; większość z nich, łącznie 82 osoby, wywieziono do Łodzi a następnie ⌐ 2 lipca 1942 r. – zamordowano w wagonach z gazem w obozie w Chełmnie nad Nerem.

Ostatnia aktualizacja: 6 lutego 2020