27 stycznia 1945 r. żołnierze sowieccy 60. Armii I Frontu Ukraińskiego wkroczyli do niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. W obozie macierzystym Auschwitz I, w Auschwitz II (Birkenau) i w Auschwitz III (Monowitz) wyzwolenia doczekało zaledwie 7 tys. więźniów. Większość Niemcy zdołali wyprowadzić na zachód w marszach śmierci. Naziści zamordowali w obozie ok. 1,1 mln osób − głównie Żydów, a także Polaków, Romów, radzieckich jeńców wojennych oraz ludzi innych narodowości. Dziś Auschwitz jest dla świata symbolem Zagłady i okrucieństw II wojny światowej.
27 stycznia jest obchodzony po raz piętnasty jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Święto zostało uchwalone przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 2005 r. dla uczczenia pamięci pomordowanych w czasie II wojny światowej.
W poniedziałek 27 stycznia 2020 r. w Miejscu Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau, pod patronatem honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, uczczona zostanie 75. rocznica wyzwolenia obozu. W uroczystościach wezmą udział przedstawiciele kilkudziesięciu państw świata. Najważniejszymi gośćmi obchodów będą byli więźniowie największej z hitlerowskich fabryk śmierci − przybędzie ich z całego świata ponad 200.
Uroczystości warszawskie odbędą się o godz. 13:00 przy Pomniku Bohaterów Getta. Jak co roku będzie im towarzyszyć przejazd ulicami Warszawy zabytkowego tramwaju z Gwiazdą Dawida kursującego w rejonie dawnego getta oraz akcja „światło pamięci” – apel o zapalenie świec w oknach wszystkich domów 27 stycznia
o godz. 18:00.
Więcej informacji na stronach internetowych Muzeum Auschwitz-Birkenau, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Portal Dzieje.pl
Materiały portalu epodreczniki.pl:
Cywilizacja śmierci. Doświadczenie Holocaustu jako próba kultury i człowieczeństwa
Zdjęcie: auschwitz.org / autor: Tomasz Pielesz