W listopadzie 1918 roku, po 123 latach nieobecności na mapach politycznych Europy, Polska odzyskała niepodległość. Stało się to głównie dzięki wytrwałości i ofiarności aktywnej części polskiego społeczeństwa, które w okresie niewoli przekazywało nowym generacjom młodych Polaków przywiązanie do języka i kultury narodowej. W latach pierwszej wojny światowej (1914–1918) wystąpiły sprzyjające okoliczności dla sprawy polskiej. Zaborcy Polski stanęli wówczas naprzeciwko siebie, łamiąc swą dotychczasową solidarność w kwestii polskiej.
O wydarzeniach, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości 11 listopada 1918 roku czytaj więcej na stronie Programu Niepodległa.
Z okazji 101. rocznicy odzyskania Niepodległości w całej Polsce odbędą się liczne wydarzenia, których kalendarium można zobaczyć na stronie internetowej Programu Niepodległa.
Dziś, 8 listopada 2019 r. o symbolicznej godzinie 11.11 w akcji „Szkoła do hymnu” weźmie udział około 3,9 mln uczniów oraz blisko 380 tys. nauczycieli. To inicjatywa Ministra Edukacji Narodowej oraz Rady Dzieci i Młodzieży, której celem jest włączenie się w obchody Narodowego Święta Niepodległości i wspólne odśpiewanie 4-zwrotkowego hymnu narodowego.
W całym kraju zaplanowanych jest blisko 800 wydarzeń. Będą to m.in. Festiwal na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, „Koncert dla Niepodległej – Słowa, które znaczą” w Katowicach i ogólnopolska akcja „Niepodległa do hymnu”– tryptyk obchodów zapraszających do upamiętnienia 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz stulecia pierwszego Powstania Śląskiego.
10 listopada w 34 miastach Polski z inicjatywy Ministra Obrony Narodowej odbędą się pikniki „Służymy Niepodległej”. W programie pikników jest m. in. prezentacja sprzętu wojskowego i wyszkolenia żołnierzy, kino frontowe, występy orkiestr wojskowych, żołnierska grochówka oraz wiele innych atrakcji. Pikniki w całej Polsce zakończy uroczysty Capstrzyk Niepodległości.
W tym roku po raz pierwszy warszawskim obchodom Narodowego Święta Niepodległości towarzyszyć będzie Edukacyjna Gra Historyczna „Wojsko Niepodległej 1914 – 1939” przygotowana specjalnie z myślą o dzieciach i młodzieży. Będzie to doskonała okazja żeby poznać współczesne Wojsko Polskie, ale także jego historię. Więcej informacji na stronie internetowej Ministerstwa Obrony Narodowej.
Stowarzyszenie „Niezwyciężeni” wraz z Biurem Edukacji Narodowej IPN zaplanowało na 9 listopada 2019 r. kolejną edycję piłkarskiego turnieju z okazji 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Na stadionie Polonii Warszawa odbędzie się Turniej Niepodległości o puchar PGE, w którym młodzi piłkarze symbolicznie dokończą ligę z 1939 roku. Na boisku zagrają dzieci reprezentujące historyczne kluby, a wszystko w otoczce prawdziwego piłkarskiego święta.
W dniu 11 listopada 2019 r. fragment Ogrodu Saskiego zamieni się w planszę do gry „Drogi do niepodległości”. Fabuła gry obejmuje najważniejsze wydarzenia historyczne z lat 1795-1918 oraz pokazuje bohaterów tych wydarzeń. Jest to jedna z inicjatyw zaplanowanych przez Muzeum Historii Polski w ramach 14. Przystanku Niepodległość.
Źródła:
niepodlegla.gov.pl
muzhp.pl
ipn.gov.pl
gov.pl/web/obrona-narodowa
gov.pl/web/kultura
Kolejna rocznica odzyskania niepodległości stwarza okazję do rozmowy o tym, jak udało się odbudować wolną Polskę, co znaczyło wtedy, a co znaczy dziś być suwerennym państwem, jak dbać o niepodległość i czym ona jest obecnie dla młodych Polaków. W planowaniu lekcji o stuleciu odzyskania niepodległości mogą pomóc materiały edukacyjne zamieszczone na platformie epodreczniki.pl i portalu scholaris.pl.
Epodreczniki.pl
- Słoń a sprawa polska(Historia i społeczeństwo wspóln@historia)
- Wiem, gdzie Polska jest na mapie. Walka o granice II Rzeczypospolitej( Historia i społeczeństwo wspóln@historia)
- Pierwsze kroki ku niepodległej. Wysiłek zbrojny i organizacyjny Polaków (Historia ważn@historia Długi Wiek XIX)
- Sprawa polska w 1917 roku (Historia ważn@historia Długi Wiek XIX)
- Polskie przedstawicielstwo w Paryżu (Krzysztof Kawalec opowiada o relacji politycznej Romana Dmowskiego z Józefem Piłsudskim)
- Sprawa polska na konferencji wersalskiej(Historia ważn@historia)
- Konferencja paryska i traktat wersalski(Historia ważn@historia)
- Odzyskanie niepodległości przez Polskę (Historia ważn@historia Długi Wiek XIX)
- II Rzeczpospolita – problemy integracji i odbudowy(Historia ważn@historia)