Już po raz dwudziesty 21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Dzień ten upamiętnia tragiczne wydarzenia, jakie miały miejsce w Bangladeszu w 1952 r. – zginęło wówczas pięciu studentów uniwersytetu w Dhace, którzy domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.
Dzisiejsze święto ma szczególne znaczenie, gdyż rok 2019 został proklamowany Międzynarodowym Rokiem Języków Rdzennych (International Year od Indigenous Languages – IY2019). Obchody mają zwrócić uwagę na potrzebę ochrony i promocji języków rdzennych oraz podkreślić ich znaczenie dla rozwoju społecznego, gospodarczego i politycznego społeczeństw, także dla budowania pokoju i społecznej zgody oraz porozumienia.
Więcej informacji o Międzynarodowym Roku Języków Rdzennych
Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego rozpoczęły się już w środę. W Poznaniu w CK Zamek odbyła się debata „Język i demokracja” zorganizowana przez Radę Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk, prezydenta Miasta i Centrum Kultury Zamek. Z kolei dziś w całej Polsce w bibliotekach, domach kultury i szkołach organizowane będą wystawy, dyskusje o języku i wiele innych.
Jak co roku Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego rozpoczyna Miesiąc Języka Ojczystego (MJO), który potrwa do 21 marca. W ramach obchodów święta polszczyzny odbędą się m.in. V Dyktando Krakowskie, XXI Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy im. Wojciecha Korfantego, IV ogólnopolska konferencja naukowa „Nasz język ojczysty” i liczne konkursy (na reklamę, komentarze i gadkę).
Szczegółowe informacje o wydarzeniach w ramach Miesiąca Języka Ojczystego