Wydział Specjalnych Potrzeb Edukacyjnych ORE zorganizował konferencję „Praktyczne i prawne aspekty realizacji wczesnego wspomagania rozwoju dziecka (WWRD)”. W spotkaniu, które odbyło się 22 marca, uczestniczyli dyrektorzy i specjaliści ze szkół i placówek systemu oświaty, w których funkcjonują zespoły ds. WWRD lub Powiatowe Ośrodki Koordynacyjno-Rehabilitacyjno-Opiekuńcze realizujące program „Za życiem”.
Celami konferencji było:
- upowszechnianie wiedzy na temat znaczenia wczesnego wspomagania dla rozwoju małego dziecka;
- poszerzanie wiedzy na temat wpływu rodziny na proces wspomagania rozwoju dziecka z niepełnosprawnością, w tym rozwiązania europejskie i lokalne;
- doskonalenie umiejętności w zakresie współpracy z rodzicem dziecka z niepełnosprawnością;
- prezentacja działań szkoleniowych liderów ds. WWRD upowszechniających wiedzę o WWRD w regionach;
- upowszechnienie sprawdzonych rozwiązań w zakresie realizacji WWRD na terenie placówek oświatowych – prezentacja dobrych praktyk.
Spotkanie otworzyła Wicedyrektor ORE dr Beata Jancarz-Łanczkowska. Witając gości, prelegentów i uczestników, podkreśliła, jak ważnym zadaniem dla sytemu oświaty jest wczesne wspomaganie rozwoju dziecka. Wicedyrektor przypomniała także, że w bieżącym roku szkolnym promowanie edukacji włączającej jest jednym z kierunków polityki oświatowej państwa, a w tym przypadku możemy mówić o „wczesnej” edukacji włączającej.
Kierownik formy doskonalenia – Jolanta Rafał-Łuniewska w wykładzie wprowadzającym przedstawiła podstawowe założenia, istotę i znaczenie wczesnego wspomagania dla rozwoju dziecka. Zwróciła szczególną uwagę na rolę rodziny w terapii i nabywaniu kompetencji przez dziecko objęte wczesnym wspomaganiem rozwoju. W swoim wystąpieniu omówiła także najnowsze przepisy oświatowe związane z wczesnym wspomaganiem rozwoju dziecka.
O wskazaniach Europejskiej Agencji ds. Specjalnych Potrzeb i Edukacji Włączającej dotyczących wczesnej interwencji opowiedziała uczestnikom konferencji Małgorzata Dońska-Olszko, przedstawiciel Agencji.
Cezary Zawistowski – Radca Ministra w Departamencie Wychowania i Kształcenia Integracyjnego Ministerstwa Edukacji Narodowej, omówił działalność Powiatowych Ośrodków Koordynacyjno-Rehabilitacyjno-Opiekuńczych realizujących od 2017 r. program „Za życiem”. Po swoim wystąpieniu odpowiedział na wiele pytań uczestników konferencji.
Następnie bardzo ciekawy wykład na temat wieloprofilowej diagnozy i indywidualnego programu wczesnego wspomagania małego dziecka wygłosił dr Radosław Piotrowicz z Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Uzupełnieniem tego wystąpienia była prezentacja Joanny Dryjańskiej – przedstawicielki Fundacji „Wsparcie na starcie”, która mówiła o tym, jak budować dobrą współpracę z rodzicem dziecka objętego wczesnym wspomaganiem rozwoju. Wykłady te spotkały się z ogromnym zainteresowaniem uczestników konferencji.
W module „Dobre praktyki” swoimi doświadczeniami z obszaru WWRD podzielili się:
- Anna Elszkowska – Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Policach, lider WWRD z województwa zachodniopomorskiego, która przedstawiła praktyczne aspekty efektywnej współpracy z samorządem;
- Krystyna Wiśniewska – Naczelnik Wydziału Kultury i Oświaty Starostwa Powiatowego w Policach, która mówiła o współpracy w obszarze WWRD i rozumieniu problematyki wczesnego wspomagania przez jednostkę samorządu terytorialnego;
- Katarzyna Raabe – lider ds. WWRD z województwa kujawsko-pomorskiego, pedagog specjalny w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Chełmnie, która opowiedziała o skutecznej współpracy z lokalnymi stowarzyszeniami na rzecz rodziny dziecka objętego wczesnym wspomaganiem rozwoju.
Na zakończenie tego modułu specjalistki ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Chełmnie – Karolina Latopolska i Aleksandra Świerczek – zaprezentowały wykorzystanie materiałów codziennego użytku do wykonania pomocy dydaktycznych stymulujących rozwój małego dziecka w codziennych zabawach. Pokaz ten okazał się bardzo inspirujący dla uczestników konferencji.
O zadaniach projektu realizowanego przez WSPE od 2012 r. opowiedział na koniec konferencji przedstawiciel grupy liderów ds. WWRD – Krzysztof Kurpiewski, który zwrócił uwagę na konieczność jak najszerszego upowszechniania idei wczesnego wspomagania. Przez 5 lat realizacji projektu liderzy przeszkolili ponad 8,5 tys. osób w różnych regionach Polski.
Na zakończenie Katarzyna Stępniak, kierownik Wydziału Specjalnych Potrzeb Edukacyjnych ORE, podziękowała uczestnikom za udział w konferencji i przypomniała o wpływie wczesnego wspomagania rozwoju na dalszą edukację dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, a także zachęcała do korzystania z zasobów strony Ośrodka Rozwoju Edukacji.