Tworzenie programów nauczania – informacje o projekcie

Nazwa projektu

Szczegółowy harmonogram wsparcia projektu

Idea projektu

W dobie powszechnej cyfryzacji i kultury obrazkowej konieczne jest lepsze poznanie procesów uczenia się, a także dogłębne przemyślenie metod kształcenia.

Zdajemy sobie sprawę, że wielu nauczycieli stosuje w swojej pracy niestandardowe rozwiązania pedagogiczne. Chcielibyśmy, aby mogli je zaprezentować szerszemu gronu entuzjastów i umożliwić innym skorzystanie z ich doświadczeń w zakresie tworzenia „szkoły z pomysłem”.

Ośrodek Rozwoju Edukacji zaprasza wszystkich nauczycieli, edukatorów oraz praktyków do uczestnictwa w rocznym projekcie mającym na celu zebranie oraz udostępnienie najciekawszych form prowadzenia zajęć szkolnych i przygotowanie atrakcyjnych scenariuszy lekcji.

Cel projektu

Celem projektu jest zachęcenie nauczycieli do wykorzystywania nowoczesnych treści, narzędzi i zasobów wspierających proces kształcenia ogólnego w zakresie kluczowych kompetencji uczniów, które są niezbędne do poruszania się na rynku pracy (ICT, matematyczno-przyrodniczych, języków obcych), nauczania eksperymentalnego, właściwych postaw (kreatywności, innowacyjności, pracy zespołowej) oraz metod zindywidualizowanego podejścia do ucznia.

Efekty projektu

• standardy, zalecenia, metodologia opracowania programów nauczania oraz przykładowych scenariuszy zajęć i skonsultowanie ich w środowisku (kick-meeting „Inspiratorium pomysłowej szkoły –nowe zasoby dla edukacji”: warsztaty, seminaria, debaty, wykłady);
  • 52 wzorcowe programy nauczania wraz ze scenariuszami zajęć/lekcji dla szkoły podstawowej,
  • 80 wzorcowych programów nauczania wraz ze scenariuszami zajęć/lekcji dla liceum, technikum, szkół branżowych I i II stopnia.

Adresaci projektu

Projekt jest skierowany do:

• nauczycieli;
  • dyrektorów szkół;
  • pracowników placówek doskonalenia nauczycieli, poradni psychologiczno-pedagogicznych, bibliotek pedagogicznych;
  • doradców metodycznych;
  • organów prowadzących szkoły;
  • nadzoru pedagogicznego;
  • uczelni prowadzących kształcenie przyszłych nauczycieli;
  • wszystkich innych zainteresowanych edukacją.

Realizowane działania

W projekcie zaplanowano następujące działania:

• opracowanie standardów, zaleceń, metodologii opracowania programów nauczania i przykładowych scenariuszy zajęć oraz skonsultowanie ich w środowisku (kick-meeting „Inspiratorium pomysłowej szkoły – nowe zasoby dla edukacji”: warsztaty, seminaria, debaty, wykłady);
  • opracowanie 52 wzorcowych programów nauczania wraz ze scenariuszami zajęć/lekcji;
  • opracowanie 80 wzorcowych programów nauczania wraz ze scenariuszami zajęć/lekcji, poprzedzone drugim kick-meeting „Inspiratorium pomysłowej szkoły – nowe zasoby dla edukacji”.

Czas trwania projektu

październik 2017 – październik 2019 r.

Numer projektu

POWR.02.10.00-00-0003/17