Wykaz dokumentów obowiązujących w przedszkolach, szkołach i placówkach

zawiera uporządkowane wg kategorii tematycznych zestawienie dokumentów, do opracowania lub sporządzenia których zobligowane są przedszkola, szkoły i placówki zgodnie z zapisami prawa oświatowego.

Każdy z dokumentów opisany został w następujący sposób:

– nazwa dokumentu,
– wzór dokumentu :
a) miejsce publikacji, jeśli dokument ma wzór urzędowy,
b) link do przykładowego dokumentu lub opis jego zawartości – jeśli nie ustalono wzoru urzędowego,
– osoby/ organy zobowiązane do jego opracowania lub sporządzenia,
– częstotliwość wypełniania, opracowywania lub wydawania dokumentu,
– podstawa prawna wypełniania, opracowywania lub wydawania dokumentu, w tym link pod którym można znaleźć aktualną lub ujednoliconą wersję dokumentu.

W przypadku części pozycji, w treści opisów kategorii dokumentów (lub samych dokumentów) zamieszczono linki do komentarzy i stanowisk instytucji państwowych lub wyroków sądów odnoszących się do różnych kontekstów tworzenia tych dokumentów w szkole.

Pierwotna wersja wykazu została opracowana w Ministerstwie Edukacji Narodowej, zaktualizowano go i uzupełniono w projekcie Przywództwo i zarządzanie w oświacie – opracowanie i wdrożenie systemu kształcenia i doskonalenia dyrektorów szkół/placówek współfinansowanym ze środków EFS w Ośrodku Rozwoju Edukacji w Warszawie.

Zestawienie będzie aktualizowane w odstępach około 1 miesiąca.

Zapraszamy Państwa także do korzystania z materiałów informacyjnych dotyczące zmian w przepisach prawa wchodzących w życie 1 września 2015 r. publikowanych na stronach MEN oraz opracowanych w projekcie Przywództwo i zarządzanie w oświacie – opracowanie i wdrożenie systemu kształcenia i doskonalenia dyrektorów szkół/placówek ujednoliconych wersji niektórych aktów prawa oświatowego.

1. Tworzenie wewnętrznego prawa przedszkola, szkoły/placówki

2. Organizacja pracy przedszkola, szkoły, placówki

2.1. Organizacja – ogólnie

2.2. Plany pracy

2.3. Programy nauczania

2.4. Podręczniki

2.5. Indywidualizacja pracy z dzieckiem, uczniem, słuchaczem

2.6. Eksperymenty/innowacje

2.7. Przyjmowanie do publicznych przedszkoli, publicznych innych form wychowania przedszkolnego, publicznych szkół i publicznych placówek

2.8. Inne: akredytacja, doradca metodyczny

3. Działalność dydaktyczna, wychowawcza i opiekuńcza przedszkola, szkoły, placówki

3.1. Kontrolowanie spełniania obowiązku szkolnego i obowiązku nauki

3.1.1. Inne

3.2. Ocenianie, klasyfikowanie i promowanie uczniów w szkołach publicznych. Sprawdzian, egzamin gimnazjalny i egzamin maturalny oraz egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie.

3.2.1. Ocenianie, klasyfikowanie i promowanie uczniów w szkołach publicznych – do 31.08.2015 r.

3.2.1a Ocenianie, klasyfikowanie i promowanie uczniów w szkołach publicznych – od 1.09.2015r.

3.2.2. Sprawdzian, egzamin gimnazjalny i egzamin maturalny oraz egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie – do 31.08.2015r.

3.2.2a Sprawdzian, egzamin gimnazjalny i egzamin maturalny oraz egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie – od 1.09.2015r.

3.3. Dokumentowanie przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej

3.3.1. Zasady kierowania, przyjmowania, przenoszenia, zwalniania i pobytu nieletnich w młodzieżowym ośrodku wychowawczym

3.3.2. Indywidualny program lub tok nauki

3.3.3. Świadectwa, dyplomy państwowe i inne druki szkolne