Szkoła dla Rodziców w małopolsce dla matek niepełnosprawnych dzieci w Ryglicach

Stowarzyszenie Rodziców i Opiekunów Dzieci Niepełnosprawnych „Nasze Dzieci” zainicjowało kolejny już projekt aktywizujący środowisko lokalne – szczególnie matek dzieci niepełnosprawnych. Szkoła dla Rodziców stanowiła część projektu „Dla Mam” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Szkoła dla Rodziców w małopolsce zagościła tym razem w regionie, w jakim dotąd nie była realizowana, w środowisku oddalonym nieco od wielkomiejskich placówek pomocowych- zawędrowała do Ryglic, do matek niepełnosprawnych dzieci.
Uczestniczkami projektu są mieszkające na terenie Gminy Ryglice matki wychowujące niepełnosprawne dzieci, będące osobami niezatrudnionymi w wieku 20-60 lat. W czasie projektu uczestniczki wzięły udział min. w warsztatach Szkoła dla Rodziców cz. I, krótkim kursie komputerowym oraz w 7 dniowym turnusie rehabilitacyjnym połączonym ze wsparciem psychologicznym. Kontynuacja zajęć z matkami- często tak mocno skupionymi na opiece nad swymi dzieciakami, że z trudem znajdującymi czas na cokolwiek dla siebie samych- będzie mieć miejsce wiosną 2012 roku. Prowadzenie zajęć, spotkanie z matkami dzieci niepełnosprawnych było lekcją pokory dla nas prowadzących. Opowieść Ermy Bombeck „Wyjątkowa mama” nabrała dla nas nowego znaczenia, a mamom zapaliła w oczach świece.

Opr.: Agnieszka Skołyszewska
Zdjęcie: Tadeusz Osika